Megjelent az ISO Environmental, Social and Governance (ESG) Implementation Principles – IWA 48:2024
2024 novemberében az ISO közzétette az ESG elvek implementálásáról szóló keretrendszerét, az IWA 48:2024 szabványt. Az új nemzetközi iránymutatás az ESG-szabályozás globális töredezettségét hivatott orvosolni, amelyet az egymást átfedő és versengő szabványok, valamint keretrendszerek okoznak.
A szabvány célja, hogy konzisztens, átlátható és megbízható alapelveket határozzon meg az ESG teljesítmény értékelésére és beépítésére. A meglévő jelentéstételi rendszereket nem helyettesíti, hanem kiegészíti, összhangban a nemzetközi szabványokkal.
Az IWA 48:2024 keretrendszere bármilyen méretű és ágazatú szervezet számára alkalmazható, függetlenül földrajzi vagy gazdasági különbségektől, illetve az ESG-implementáció előrehaladottságától. Különösen előnyös lehet a KKV-k és a fejlődő országok szervezetei számára.
A keretrendszer magában foglalja az ESG elvek szervezeti kultúrába való beépítését, a célok meghatározását, a teljesítmény mérését és jelentését. Az alábbi alapelveket és gyakorlatokat különösen hangsúlyozza:
- Kockázatok és lehetőségek azonosítása
- Érdekelt felek meghatározása és bevonása
- Elszámoltathatóság és átláthatóság
- Lényegességi értékelés
- KPI rendszer kialakítása
Az ESG három fő pillérét – környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat – a következő lépések mentén tárgyalja a szabvány:
- Kockázatok és lehetőségek azonosítása
- Hatások értékelése
- Kívánt eredmények és végrehajtási stratégiák meghatározása
- Eredmények közzététele
Az IWA 48:2024 példákat és KPI-ajánlásokat is kínál, amelyeket két kategóriába sorol: elsődleges prioritású KPI-ok, amelyek minden szervezetre alkalmazhatók, valamint másodlagos prioritású KPI-ok, amelyek a fejlettebb jelentéstételi gyakorlattal rendelkező szervezetekre vonatkoznak.
A szabvány hangsúlyozza az ESG-minősítés szükségességét, a folyamatos fejlesztés fontosságát, valamint az átlátható és konzisztens jelentéstétel alapelveit. Az ISO új ESG-keretrendszere globális szinten teremthet átláthatóságot és összehasonlíthatóságot, hozzájárulva az ESG-jelentések és gyakorlatok egységesítéséhez.