Megjelent a Budapesti Értéktőzsde új Fenntarthatósági Jelentéstételi Útmutatója – Mi változott az ESG Jelentéstételi Útmutatóhoz képest?

2024 novemberében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kiadta új Fenntarthatósági Jelentéstételi Útmutatóját, amely az ESG Jelentéstételi Útmutatót (2021) váltja fel. Az új dokumentum jelentős előrelépést jelent a fenntarthatósági jelentéstételi gyakorlatban, figyelembe véve az elmúlt évek szabályozási változásait és az európai uniós irányelvek alkalmazását.

Miért volt szükség az új útmutatóra?

Az ESG Jelentéstételi Útmutatót a BÉT 2021 februárjában adta ki, azzal a céllal, hogy segítse a tőzsdei kibocsátókat az ESG (Environmental, Social, Governance) jelentéseik elkészítésében. Azóta azonban a fenntarthatósági jelentéstételt érintő szabályozások jelentősen bővültek, és a jelentéstétel a legtöbb vállalat számára már törvényi kötelezettséggé vált.

Ennek fényében az új Fenntarthatósági Jelentéstételi Útmutató már nem ösztönző jellegű ajánlásokat tartalmaz, hanem a releváns jogszabályi előírásokra és az Európai Unió által bevezetett CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) és ESRS (European Sustainability Reporting Standards) szabványokra összpontosít.

Főbb változások és újdonságok

  1. Jogszabályi integráció: 
    Az új útmutató beépíti az utóbbi években elfogadott nemzetközi és hazai jogszabályok előírásait, különös tekintettel a CSRD és az ESRS szabványokra. Az ESG jelentések készítése immár nem opcionális, hanem kötelező előírás számos vállalat számára.
  2. Kettős lényegesség elve:
    Az útmutató hangsúlyozza a kettős lényegesség elvét, amely szerint a vállalatoknak nemcsak a fenntarthatóságra gyakorolt hatásukat kell értékelniük, hanem azt is, hogy a fenntarthatósági kérdések milyen hatással vannak az üzleti teljesítményükre.
  3. ESRS-alapú jelentések: 
    Az útmutató részletesen ismerteti az ESRS szabvány szerinti jelentéstételi követelményeket, amelyek az ESG jelentéseknél sokkal strukturáltabb és szabályozottabb keretet biztosítanak.
  4. Technológiai támogatás: 
    Újdonságként az ESG szoftverek bevezetésének előnyei is részletesen bemutatásra kerülnek. Ezek az eszközök jelentős mértékben megkönnyítik a fenntarthatósági adatok gyűjtését, feldolgozását és a jelentések készítését.
  5. Tematikus és szerkezeti változások: 
    Bár az új útmutató tematikailag hasonló az elődjéhez, jelentős szerkezeti átalakítások történtek, hogy jobban illeszkedjen a megváltozott szabályozási környezethez és a piaci igényekhez.

Mit jelent mindez a vállalatok számára?

A BÉT új Fenntarthatósági Jelentéstételi Útmutatója jelentős változásokat hoz a vállalati jelentéstételi gyakorlatban. Az érintett cégeknek mostantól nem csupán ajánlásokat kell követniük, hanem kötelező szabályokat, amelyeket az EU-s direktívák és szabványok határoznak meg. A jelentések készítése bonyolultabb, de egyben átláthatóbb és strukturáltabb folyamattá válik.

Az útmutató megjelenése fontos mérföldkő a fenntarthatósági jelentéstételi gyakorlat fejlődésében, amely hozzájárul a piac átláthatóságához és a fenntarthatósági szempontok erősebb integrációjához a vállalati működésben.