Fenntarthatósági jelentéstétel könnyítése – elfogadták a “Stop-the-clock” javaslatot

2025.04.03-án az Európai Parlament sürgősségi eljárás keretében szavazott az Omnibus javaslatcsomag COM(2025) 80-as javaslatáról, ismertebb nevén a „Stop-the-clock” eljárásról, amely a jelentéstételi határidők meghosszabbítását foglalja magában.
Az ügy sürgősségét alátámasztandó, az ülést követően a Parlament utasította elnökét, hogy továbbítsa álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.
Az elfogadott irányelvek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő napon lépnek majd hatályba.
Új határidő a 2028-as év
A képviselők nagy többséggel, módosítások nélkül fogadták el a javaslatot, amely a fenntarthatósági jelentéstételek határidejének megváltoztatását szorgalmazza.
Ennek értelmében a CSRD (Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv) szerinti, még jelentés előtt álló kötelezettekre vonatkozóan a jelentéstételi határidők két évvel későbbre fognak áthelyeződni (a korábbi 2025-ös év helyett a 2027-es évről kell első ízben jelentést készíteniük, 2028-ban.) Előbbihez igazodva a CSDDD (Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítási Irányelv) szerinti, első ízben jelentést készítő kötelezettek (legnagyobb vállalatok – 5000 fő felett) is hosszabb felkészülési időt kapnak az irányelv bevezetése és alkalmazása tekintetében. A tagállamoknak 2026 helyett 2027.07.26-ig kell a nemzeti jogrendekbe átültetniük az irányelvet, így 2028-tól lehet aktuális az első jelentések publikálása.

Átültetés a nemzeti jogrendekbe
A tagállamok 2025. december 31-ig kötelesek hatályba léptetni azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek.
Fenti változások a hazai jogrendbe a számviteli törvény (2000. évi C. törvény), valamint az ESG törvény (2023. évi CVIII. törvény) módosításán keresztül fognak bekerülni.
Záró gondolatok
Amint azt a 03.12-i blogcikkünkben is részleteztük, a másfél hónappal ezelőtt benyújtott EU Omnibus javaslatcsomagban szereplő módosítások több ponton támogatnák a jelentéstételi folyamatok egyszerűsödését.
A határidők eltolása mellett szerepel többek között a foglalkoztatotti létszám emelésének javaslata is, mely jelentős mértékben, mintegy 1/5-ére csökkenthetné a jelenlegi kötelezettek körét.
A cikk tárgyát képező szavazás eredményének köszönhetően a kötelezett vállalatok felkészülésének támogatása megkezdődött, ugyanakkor továbbra is nagy várakozás övezi a létszám határokat érintő változtatás esetleges elfogadását is, mely a jelen szavazásnak nem képezte tárgyát.
Ajánlott tehát változatlanul nyomon követni az Európai Parlement vonatkozó üléseinek alakulását a javaslatcsomag további pontjainak alkalmazása kapcsán, melyekről blogunkon szintén tájékoztatást fogunk adni az eddigiekhez hasonlóan.